Kai viskas aplink mus keičiasi taip greitai, kad atrodo, kad nepajėgiame neatsilikti nuo pasaulio tempo, galime suvokti tik pasenusius ir pažįstamus dalykus. Vienas iš jų – kava. Tiesa, nors ji visada ta pati, jos paruošimo ir pateikimo technologija nuolat tobulėja. Dar visai neseniai gryna kava būdavo ruošiama pas ką nors atvykus. Nors šis gėrimas niekaip negaminamas, žmonės pavargo griežti dantimis. Jie pradėjo bandyti įvairius būdus gaminti skirtingas kavas. Pirmosios populiarios – prancūziškos kavinės su spyruokliniais presais. Vėliau, daugėjant apsilankymų kavinėje, pradėjome ieškoti būdų, kaip pasigaminti kavą namuose, kuo artimesnę klasikiniam itališkam espresso.
Jei esate įprastos kavos mėgėjas, filtro užpildas (virimo metu nenaudojamas slėgis) yra skirtas jums
Jų gaminamoje kavoje paprastai yra didesnis vandens kiekis (kavos gėrimuose ištirpsta iki 2 % kavos kietųjų dalelių, o espreso kavoje – 11 %), tačiau pačios kavos pupelės turi aiškesnį skonį. Filtruota kava turi vadinamąjį sviestinį arba šilkinį korpusą ir švarų puodelį. Nors filtruotoje kavoje kofeino kiekis paprastai yra didesnis nei espreso, pastarosios kavos mėgėjai filtruotą kavą pastebės pro pirštus – dėl jos lengvo svorio. Espresso mėgėjams skirti aparatai, kuriuose kavos ekstrakcija vyksta taikant slėgį. Taip paruoštos kavos kūnas yra kur kas sunkesnis, skoniai labiau koncentruoti, o poskonis išlieka daug ilgiau nei po filtrinės kavos. Ši kava pasižymi standžia espresso puta, tiršta sirupinga tekstūra ir šiek tiek labiau drumzlinu puodeliu, kas yra neatsiejama espresso dalis (tai dėl minėtų 11% ištirpusių kavos dalelių).
Ką reikia žinoti norint naudoti filtrinį kavos aparatą?
Pirmiausia reikia rasti kavai malti tinkamą tirštumą. Pagal numatytuosius nustatymus jis yra šiek tiek didesnis nei birios kavos. Be to, jei jūsų filtras leidžia nustatyti vandens temperatūrą, pasirinkite 90–94°C. Kai turite tinkamus kavos tirščius ir tinkamą temperatūrą, šiuos aparatus naudoti labai paprasta. Įpylus kavos, aparatas per gana trumpą laiką pripildys ją vandens ir supils į puodą. Beje, nors tai nėra taisyklė, skaniausia kava su filtru yra švelniai arba vidutiniškai skrudinta. Namams skirtų filtrinių aparatų ir jų filtrų kaina yra įkandama daugeliui. Vienu kartu galite pagaminti daugiau kavos – tai labai praverčia, kai iš eilės geriate daug puodelių arba svečiuose turite didelę draugų kompaniją. Šildomas padėklas – jis gali išlaikyti aukštą kavos temperatūrą ąsotyje iki 4 valandų. Tai reiškia, kad pasigaminę kavą ryte, iki pat pietų galėsite jos vis įsipilti iš ąsočio ir nereikės kiekvieną kartą gamintis iš naujo. Filtriniai aparatai suteikia galimybę ruošti ne tik kavą, bet ir arbatos ar kitų žolelių užpilus.
Pagrindinės Moka kavinuko savybės
Nors šio tipo kavos aparatai neturi slėgio siurblio, tačiau priskiriami slėginiams kavos aparatams. Joje garai sukuria slėgį pakelti vandenį per krūmus, todėl išgauta kava išbėga per viršutinėje konstrukcijos dalyje esančias bako skylutes.
Taip paruošta kava turi stiprią asmenybę, soti ir soti. Nors tikram espresui pagaminti slėgio nepakanka (reikia 9 barų), tačiau, kaip minėjome anksčiau, šis būdas jam yra artimiausias. Gaminant kavą reikia pirkti labai stipraus skonio arba naudoti labai smulkiai sumaltas kavos pupeles, rekomenduojama ją atskiesti vandeniu. Čia taip pat norime pabrėžti, kad kavos ruošimo principas neatmeta į jau pagamintą kavą įpilti šilto vandens. Tai ne tik koreguoja perteklinę kavą, bet ir suteikia gėrimui saldumo (taikoma visiems kavos ruošimo būdams).